Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Kasy online

Budowa kasy i obsługa, aspekty konstrukcyjne

Nowe, onlineowe kasy fiskalne nadal będą kasami sprzętowymi. Na początku prac nad rozporządzeniem pojawiały się pomysły, aby była to "kasa softwareowa".
Kasy fiskalne będą miały nadal pamięć fiskalną a jej pojemność to 1830 raportów dobowych. Pamięć fiskalna będzie mogła być wymieniana po jej zapełnieniu. Będzie to jednak inna dużo większa pamięć gdyż oprócz raportów dobowych musi pomieścić jeszcze wiele innych zapisów np. zdarzenia występujące na kasie.
Kasa będzie posiadać układy szyfrujące i przechowujące klucze prywatne kasy służące do podpisywania danych transmitowanych do Repozytorium oraz wydruków.
Kasy będą musiały mieć funkcję aktualizacji oprogramowania. Wystarczy, że producent przeprowadzi homologację nowszej wersji programu i umieści nową wersję na serwerze a kasa będzie mogła pobrać ten program i przeprowadzić proces aktualizacji.
Każda kasa będzie obowiązkowo mieć możliwość współpracy z terminalem płatniczym. Komunikacja odbywać się będzie według ustalonego, wspólnego dla wszystkich kas i terminali protokołu komunikacyjnego.
Rozporządzenie dokładnie określi również warunki techniczne dla kas specjalizowanych: dla taksówek, sprzedaży automatycznej, bileterek.

Pamięć fiskalna i dane rejestrowane przez urządzenie

Nowością w kasie będzie "pamięć chroniona" - w niej będą się zapisywały w postaci elektronicznej wszystkie wydruki wydawane przez kasę. Nie będzie to pamięć - jak obecnie - dostępna dla użytkownika, nie będzie on mógł jej wyjąć z urządzenia. Będzie można ją odczytać za pomocą programu komputerowego. Pamięć ta będzie podlegać wymianie wraz z wymianą pamięci fiskalnej.
W katalogu zdarzeń kasy będą rejestrowany m.in. zmiany stawek podatku, zmiana czasu, zmiana waluty ewidencyjnej, zerowania pamięci operacyjnej, błędy weryfikacji danych, włączenia i wyłączenia trybu serwisowego w kasie, wykonanie obowiązkowego przeglądu serwisowego, itp.
Oprócz rejestracji sprzedaży towarów i usług na paragonach fiskalnych kasy będą rejestrować również przyjęcia oraz rozliczenia zaliczek.
Nie będą jednak rejestrowane na kasie zwroty towarów oraz reklamacje  - Ministerstwo Finansów wycofało się z tego pomysłu.
Opisy drukowanych na paragonie towarów (usług) będą mogły zawierać kodu kreskowe lub 2D
Nowe kasy będą mogły drukować raporty okresowe, miesięczne i rozliczeniowe w postaci skróconej (podsumowanie) również jako fiskalne.
Wszystkie zarejestrowane w pamięci fiskalnej zdarzenia będą drukowane na fiskalnym raporcie zdarzeń.

Komunikacja i łączność

Każda kasa będzie musiała komunikować się z repozytorium (serwerem Ministerstwa Finansów) i zgodnie z ustalonym harmonogramem przekazywać do niego żądane dane - zazwyczaj będą to paragony, raporty dobowe i zdarzenia zarejestrowane na kasie od ostatniego połączenia z repozytorium.
Komunikacja kas z repozytorium odbywać się będzie poprzez dowolne łącze internetowe: przewodowe Ethernet, WiFi, GSM.

Fiskalizacja i obsługa serwisowa

Za pomocą kasy serwisant będzie dokonywał zgłoszenia podatnika do urzędu skarbowego (tzw. pre-fiskalizacjia) przekazując wszystkie dane podatnika. W wyniku tego zgłoszenia z repozytorium zostanie przesłany do kasy numer ewidencyjny. Pre-fiskalizacja będzie musiała odbyć się w trybie online, czyli z połączeniem przez internet z repozytorium.
Przyznany numer ewidencyjny konieczny będzie do przeprowadzenia faktycznej fiskalizacji kasy, czyli (jak obecnie) uruchomienia pamięci fiskalnej.
(aktualizacja 28.12.2016 - w ostatniej wersji projektu pre-fiskalizacja została wyeliminowana. Fiskalizacja będzie w trybie on-line, z równoczesnym przesłaniem "zgłoszenia" oraz pozyskaniem numeru ewidencyjnego dla kasy z repozytorium).
Przegląd ustawowy kasy musi być wykonany "lokalnie" z obowiązkowym włączeniem trybu serwisowego w kasie - kasa raportuje to do repozytorium i w raporcie zdarzeń. Włączenie trybu serwisowego musi wiązać się ze zdjęciem plomby serwisowej. Również w trybie serwisowym należy wykonać fiskalizację kasy, konfigurację połączenia z repozytorium, zmianę czasu więcej nić 2 godziny, wyprowadzenie kasy ze stanu błędu (poza takimi, które kasa sama potrafi "naprawić").

E-paragony

Każda kasa będzie miała mechanizm drukujący a wydruk każdego paragonu będzie zawsze obowiązkowy. eParagon, czyli przekazanie klientowi elektronicznej postaci paragonu będzie dodatkową możliwością każdej kasy fiskalnej.
Każdy nabywca będzie mógł zarejestrować na specjalnej stronie internetowej swój adres e-mail i otrzyma do niego identyfikator w postaci kodu cyfrowego (kreskowego). Może również podać identyfikator swojej karty kredytowej. Przekazując sprzedawcy swój „kod nabywcy” podczas zakupów lub przy płatności kartą jej identyfikator jest przekazywany do kasy. Na podstawie tych danych kasa pobiera z serwera adres email nabywcy i przesyła na niego paragon w postaci elektronicznej.


E-lementarz

Co to jest „e-paragon”?
Plik elektroniczny, który może być agregowany w chmurze internetowej, innej bazie danych lub przesyłany do Klienta pod wskazany adres na wybrane urządzenie lub telefon. To elektroniczny odpowiednik tradycyjnego, papierowego paragonu (np. w postaci pliku pdf, jpg, itp.).


Jakie zalety daje przejście na „e-paragony”?
Oszczędność papieru, możliwość gromadzenia danych i dokonywania analiz o zakupach przez Klientów (dziś takie analizy umożliwiają niektóre systemy bankowości mobilnej). Gromadzone dane będą mogły być wykorzystywane przez fiskusa, a w zależności od przepisów także przez inne podmioty, np. producentów FMCG, banki, firmy marketingowe.

Na czym polega „fiskalizacja online”?
Jest to rozwiązanie, w którym każda transakcja na kasie fiskalnej wymaga bezpośredniej komunikacji urządzenia fiskalnego z centralnym serwerem zbierającym dane o sprzedaży.

Kto zainicjował w Polsce ideę „fiskalizacji online” i jakie są jej cele?
Jest to inicjatywa Ministerstwa Rozwoju zmierzająca do unowocześnienia rynku, ale głównym celem jest uszczelnienie systemu fiskalnego, a w konsekwencji ograniczenie szarej strefy.

Gdzie na świecie działa „fiskalizacja online”, jakie są wynikające z niej doświadczenia?

Do tej pory wdrożono podobne rozwiązanie w kilku krajach:

 1. Na Węgrzech, gdzie kasa fiskalna wyposażona jest w szyfrowany moduł komunikacji z serwerem Ministerstwa Finansów,
 2. W Chorwacji i Czechach, gdzie dowolne urządzenie (przykładowo stary laptop) komunikuje się z centralnym serwerem Ministerstwa Finansów poprzez Internet. 
  Zwrotnie otrzymuje kod identyfikacyjny transakcji, który następnie trafia do treści paragonu wydrukowanego na dowolnej drukarce. 
  Model węgierski cechuje bardzo wysoki stopień szczelności podatkowej i odporności na awarie (firmware kasy nie jest dostępny dla osób postronnych, a protokół komunikacyjny jest certyfikowany). Tzw. model chorwacki jest łatwiejszy do wprowadzenia, jednak podatny na oszustwa.

Kiedy i jak będą funkcjonowały kasy onlinowe?

Kasy onlinowe będą mogły być używane dopiero po 1 stycznia 2018. 
Ich funkcjonowanie będzie oparte na następujących zasadach:

 1. Kasa fiskalna będzie dalej posiadała sprzętowe zabezpieczenie danych, oparte na pamięci fiskalnej i pamięci paragonów (tzw. pamięci chronionej), natomiast nie będzie obowiązkowe stosowanie kopii elektronicznej.
 2. Kasa będzie drukowała papierowe paragony, emitując jednocześnie dokument elektroniczny. 
  E-paragony będą dostępne dla wszystkich kupujących, również tych płacących gotówką, po wprowadzeniu specjalnego kodu nabywcy.
 3. Kasa będzie przypisana do podatnika, a jego dane zapisane w module fiskalnym.
 4. Kasa onlinowa będzie kontaktowała się z centralnym serwerem. 
  Na etapie uruchomienia kasy (fiskalizacji) przekaże do repozytorium dane o sobie i właścicielu kasy, zwrotnie otrzymując przydzielony numer ewidencyjny. 
  W trakcie eksploatacji kasa będzie przekazywać dane o sprzedaży.
 5. Każda kasa będzie współpracowała z terminalem płatniczym.

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?